Fatih Altaylı: E be haysiyetsizler, alkol dinen yasak da faiz serbest mi

Fatih Altaylı, İstanbul Valiliği’nin açık alanlarda alkol tüketilmesiyle ilgili yasaklama kararı hakkında kaleme aldığı yazısının altına “Günah olduğunu bilmiyor musun, senin derdin din ile” şeklinde yorum yapanlar hakkında sert eleştirilerde bulundu.

Fatih Altaylı, kendi programında yaptığı eleştiride şu ifadeleri kullandı:

“Sarhoşların çıkardığı kavganın bin katı olay, her gün başka nedenlerle oluyor İstanbul’un her yerinde. Sen bunlarla ilgili gözünü yum, başka tarafa bak. Esenyurt’ta, dün Gaziosmanpaşa’da, yarın muhtemelen Eyüp’te öbür gün başka bir yerde. Olaylar patlasın, millet birbirini tarasın, vursun, kafalara sıkılsın sonra ‘alkol kötüdür.’

Şimdi ben bunu dün yazınca yazının altına bir takım işgüzarlar şey yazmışlar ‘günah olduğunu bilmiyor musun, senin derdin din ile’. E be haysiyetsizler e be utanmazlar. Alkol dinen yasak da faiz serbest mi. O zaman faiz artırıldığında niye bas bas bağırmıyorsunuz. Niye? Zina serbest mi? Hepiniz zinaya bayılıyorsunuz.

Çeşitli semtlerde bütün bu tırnak içinde yalancı pehlivan gibi yalancı Müslümanların garsoniyerleri dolu. Dandik imam nikahlarıyla, palavradan muhtar nikahlarıyla yemediğiniz halt kalmıyor. Onlar da günah değil. Rüşvet almak günah değil. Onlar sayılmıyor. Yetim hakkı, kul hakkı yemek günah değil içki günü. Ne güzel iş ya. Ama konu günah değil değil mi, onda sıkıntı yok. Böyle bir şey olabilir mi ya. böyle bir sahtekarlık olabilir mi?

Biz normal olarak diyebiliriz ki ‘kardeşim bu medeni ülkelerde de böyle’ ama burasının medeniyet neresinde ki oradaki medeni ülkelerle… Burada tabii ki niyet okuyoruz. Çünkü okumadığımız niyetlerle nerelere geldiğimiz belli. Ya ‘niyet okumayalım’ dedik dedik, dediler dediler nereye geldiği belli. Tabii ki niyet okuyoruz. Çünkü bu okuma değil artık sizin niyetinizi biz ezbere biliyoruz, okumaya gerek yok niyetiniz artık ezberimizde.

Şunu anladık biz, tırnak içi “sözde Müslümanlardan” hakiki Müslümanlara hiçbir lafım yok, hakiki inançlılara hiçbir lafım yok. Bu palavra Müslümanlardan şunu anladık: Bir tek içki günah, faiz serbest hiç günah değil, zina zaten neredeyse onu farz kılacaklar yakında bunlar. Yetim hakkı, kul hakkı, rüşvet falan onlar da alabildiğine serbest içki içme yeter. Günahları teke indirdiler.”


One thought on “Fatih Altaylı: E be haysiyetsizler, alkol dinen yasak da faiz serbest mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x